Suggestopedia | English Academy

Suggestopedia

Suggestopedia

Türkçe'ye öneribilim olarak çevrilmiş. bulgar psikoterapist dr. georgi lozanov'un geliştirdiği bir öğretme metodu. bu metod bir çok alanda kullanılmış olmasının yanında en çok yabancı dil öğreniminde kullanılmıştır. lozanov'a göre bu metodla geleneksel (standart) yöntemlere göre yabancı dilin üç ila beş kat daha hızlı öğretilmesi mümkündür.

Ögrencilerde "learning barrier" diye tabir edilen ogrenmeye ket vuran soyut engeller vardir. bu engeller, ogrencinin kendisinin basarisiz olacagini, yapamayacagini dusundurur. iste bu engeller kaldirilinca ogrenme daha etkili gerceklesir. ogrenmenin temel ilkesi hata yapmaktir, hata yaparak ogrenmektir. yapilan yanlislardan dogrular kesfetmek ogrenciye kalmistir.

Bu yöntem çocukların rahatlatılmış bir ortamda , chill out bir müzik eşliğinde öğretmenin otorite olduğu , çocuklardan sadece dinlemesinin beklenti olduğu bir yöntemdir.Kısaca çocuk diğerleriyle rekabet duygusuna girmeden,dinleyerek hayal güçlerini tetikleyerek,dil gramerine çok takılmadan,yanlışlara toleranslı olarak yürütülen bir tekniğin içinde daha sonra amaçlı hedefi olan materyallerle çalışacaktır.Müzik resim ve drama bilinçaltına ulaşmamızda biz öğretmenlerin en güçlü yardımcısıdır.Böylece öğrenmenin aslında çok eğlenceli olduğunu gören öğrenciler ,yeniliklerle aralarındaki barajı kaldıracak ve güvendikleri öğretmenleriyle ahenkli bir şekilde onlara sunulan ve önerilen bilgiye cabuk ulasacaklardir.Dinlenme aninda stressiz ve gorsel rahatsiz edici unsurlarin oladigi rahat bir ortamda beyin alfa pozisyonuna gecer ve ogrenme icin kapasite artar.